Caliban ve Cadı

Kadınlar, Beden ve İlksel Birikim

Silvia Federici

Basım tarihi: Ocak 2012
Sayfa Sayısı: 372 sayfa
ISBN: 978-975-6056-38-7
Çeviren: Öznur Karakaş

 


Caliban ve Cadı kapitalizme geçiş sürecinde bedenin bir tarihidir. Silvia Federici, geç ortaçağların köylü ayaklanmalarından cadı avlarına ve mekanik felsefenin doğuşuna kadar toplumsal yeniden üretimin rasyonelleştirilmesini araştırır. Asi bedene karşı savaşın ve beden ile zihin arasındaki çatışmanın, nasıl modern toplumsal örgütlenmenin iki merkezi ilkesinin, yani “emek gücü” ile “kendi bedeni ve yaşamı üzerinde  mülkiyet hakkı”nın gelişiminin temel koşullarını oluşturduğunu gösterir.

“Postmodernizmin neoliberal çağında proletarya, tarihin sayfalarından silinmiş durumda. Silvia Federici, proletaryanın hikâyesini ta en başından, doğum sancılarıyla birlikte anlatarak ona tarihsel önemini geri kazandırır. Bu kitap bir hatırlamanın, insanlığın belleğinde kıtlık, katliam ve kölelik kadar derin ve acı veren bir yara açan,
kadınların bedenine kazınmış bir travmanın kitabıdır.

Federici, proletaryanın doğuşunun kadınlara karşı bir savaşı gerektirdiğini ve bu savaşın yeni bir cinsel sözleşmeyi ve yeni bir patriyarkal dönemi, yani ücret patriyarkasını başlattığını gösterir. Federici’nin cadılara yapılan zulmün ve bedenin disiplin altına alınmasının tarihine sıkıca bağlı argümanları, kadınlara boyun eğdirilmesinin dünya proletaryasının oluşumunda neden toprağın çitlenmesi, ‘Yeni Dünya’nın fethi ve kolonileştirilmesi, köle ticareti kadar önemli olduğunu açıklar.”
Peter Linebaugh, The London Hanged’in yazarı


Silvia Federici hakkında:
İtalya’da doğup büyüyen Silvia Federici, 1967’de felsefe eğitimi için gittiği Amerika’nın çeşitli üniversitelerinde ve ayrıca Nijerya’da Port Harcourt Üniversitesi'nde dersler vermiştir. Feminist bir aktivist, araştırmacı ve eğitimci olan Federici'nin çalışmaları, esinini toplumsal mücadelelerden almış ve bu mücadelelerle sürekli bir diyalog içinde olmuştur. 1970’lerin başından itibaren, Maria Dalla Costa ve Selma James gibi kuramcılarla birlikte, Uluslararası Feminist Kolektif’in kurucuları ve “Ev İşi için Ücret” kampanyasının örgütleyicileri arasında yer almıştır. Bu hareket, toplumsal yeniden üretimde yer alan kadınlar için ekonomik bağımsızlık talebini dile getirerek kapitalist ve patriyarkal iktidara karşı devrimci bir itiraz oluşturmuş ve feminist gruplar arasında küresel bir dayanışmaya zemin sunmuştur. Federici, Caliban ve Cadı'nın yanında, Afrika’daki politik değişim ve toplumsal mücadeleler üzerine çalışmalarıyla da tanınmaktadır.

İçindekiler:


Türkçe Basıma Önsöz

Önsöz

Giriş

Sarsmak Gerek Bütün Dünyayı
Ortaçağ Avrupa’sında Toplumsal Hareketler ve Politik Kriz

Emek Birikimi ve Kadınların Değersizleştirilmesi:
“Kapitalizme Geçiş”te "Fark”ın Kuruluşu

Büyük Caliban
Asi Bedene Karşı Mücadele

Avrupa’da Büyük Cadı Avı

Kolonileştirme Ve Hıristiyanlaştırma
Yeni Dünya’da Caliban ve Cadılar

Bibliyografya

Resim kaynakçası


Bu Kitapla İlgili Yazılanlar:

“Cadı Kazanında Kaynayan Günahlar” Nejat Ağırnaslı’nın yazısı için TIKLAYIN!

“Bedensel Mekan Olarak Chora” Atalay Göçer’in yazısı için TIKLAYIN!

“Cadıların Dönüşü” Bülent Usta’nın yazısı için TIKLAYIN!

“Üretim Tarzı Tartışmasını Yeniden Düşünürken Cadılar Nereden Çıktı?” M. Felo yazısı için TIKLAYIN!

“Kadınların Bedenine Kazınmış Bir Travma” yazısı için TIKLAYIN!

“Kapitalizmin Korktuğu Cadılar ve Büyücüler” Irmak Ertuna Howison yazısı için TIKLAYIN!

"Caliban ve Cadı Kadınlar, Beden ve İlksel Birikim" Sakine Esen Yılmazın yazısı için TIKLAYIN! (syf. 47)

"Asi Bedenler: Caliban ve Cadı" Neslihan Öz'ün yazısı için TIKLAYIN!


Site İçi Arama